Chystáte se žádat o zvýšení platu? Jdete vyřídit nepříjemnou záležitost?

V takovém případě se potřebujete se dostat do té správné nálady, mít sebejistý pocit, být vytrvalý, neústupný…Říkáte si, že takového stavu nikdy nemůžete dosáhnout? Já vám ale prozradím, že to není tak těžké, jak se může zdát. Existuje totiž management nálady – utváření pocitů, který můžete použít kdykoli a kdekoli. Skvělé, že? Teď si popíšeme, jak to funguje.

Většina z nás je schopna ovlivňovat svoji náladu. Běžně si vyvoláváme vzpomínky na šťastnou událost nebo se zaměřujeme na činnost, která nás baví a uspokojuje, vytváří nám požadovaný pocit radosti. Management nálady je postaven právě na principu vědomého použití myšlenek a vzpomínek. Zjednodušeně řečeno, na co budeme myslet, tak se budeme cítit.

Zkuste vědomě použít své myšlenky, kdykoli potřebujete dosáhnout určitého pocitu.

Při utváření naší paměti patří emoce k těm nejdůležitějším. Mozková centra paměti a emocí spojuje nervová dráha, jsou tedy neustále v kontaktu. Nejdříve vzniká emoce, ta je krátkodobá, po ní následuje pocit – tedy patrné a identifikovatelné změny a celkové vnímání jevu.

Pocit nám dává zpětnou vazbu o naší momentální náladě – pokud svůj pocit poznáme, tím spíš nás napadne, co bychom mohli udělat proto, abychom nepříjemný stav vylepšili.

Vyzkoušejte sami, jak management nálady funguje:

  •  Zeptejte se sami sebe: „Jak se cítím?“ Odpověď bude znít takto: „Cítím se…“ (doplňte požadovaný pocit, například sebevědomě, šťastně). Toto si v myšlenkách nebo nahlas opakujte několikrát za sebou. Změna na sebe nenechá dlouho čekat – konečně jste totiž začali vnímat svůj pocit.
  •  Nyní zkuste pracovat se slovy. Po dobu jedné minuty si říkejte pořád dokola: „Jsem smutná/ý, smutná/ý.“ Uvidíte, že slova jsou mocná – slova jsou myšlenky a myšlenky jsou pocity. Jaký bude váš pocit? Všímejte si, jak bude chovat vaše tělo, svaly na obličeji…
  • Ale pokud slova zvolíte specificky a autenticky: „Jsem vytrvalá/ý, neústupná/ý, rozvážná/ý.“ Všímáte si, co se děje? Můžeme jít žádat o zvýšení platu!

Jak jinak ještě můžeme aktivovat pozitivní, sebeposilující a odvahu dodávající pocity? To se dozvíte v dalším článku. Zaměříme se na tělo a emoce, protože emoce a tělo jsou spolu úzce spjaty.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *