Jako pracovnice – referentka ve veřejné správě – jsem si nikdy nedokázala představit, že bych i já mohla někdy využít koučinku. Zpětně jsem však velice ráda, že jsem měla možnost koučovací sezení absolvovat, neboť z nich čerpám doposud a posunuly mě v hodně věcech dál.

Změny vnímám nejen v mé pracovní sféře, ale také v té osobní, kterou považuji za neméně důležitou. Pokud nemáte vyřešené osobní záležitosti nebo v nich máte jisté pochybnosti, jak pak chcete pracovat s lidmi a radit jim, když máte problémy se sebou samým? Z vlastní zkušenosti můžu říct, že to moc nejde. A teď bych nerada, aby to vyznělo tak, že moje dosavadní práce s klienty byla ošizená. To vůbec. Spíš jsem měla jisté “nezodpovězené mezery”, o kterých jsem ani netušila, že mi mohou omezovat život.

Ale díky koučinku jsem nalezla několik cest, které mi pomohly, abych dokázala vše postupně řešit a naladit se na tu správnou vlnu. 🙂

Dělám několik let v prostředí, kde se setkávám denně se spoustou lidí, kteří mají často nějaké problémy, řeší své náročné situace. Každý den tak musím komunikovat s různými lidmi. Jak je známo, práce s lidmi je často považována za tu nejnáročnější – každý z nás je totiž jiný, každý vidíme svět jinak a někdy je náročné najít společnou cestu komunikace a řešení problémů.

Právě takové pochopení a společnou komunikaci, která vede k řešení těchto problémů, jsem měla možnost zažít během koučinku. Monika mi mimo jiné i ukázala, že pravdu o světě si utváříme každý sám. Proto je také důležité respektovat ostatní a nebrat tu svoji pravdu jako jedinou existující. Přiznám se, že to byl někdy i můj vnitřní problém, na který jsem narazila při koučovacích sezeních.

Někdy je náročné si to všechno připustit, ale popravdě, je to i osvobozující.

Abych se však vrátila ke koučování s Monikou. Nelituji toho, že mi byly její služby nabídnuty. Musím říct, že nelituju vlastně žádné chvilky, kterou jsem strávila při hodinách koučinku s ní. Její vedení bylo více než milé, lidské, plné porozumění a pečlivého naslouchání. A toho si velice cením, protože vím, že není umění jenom někomu něco říkat, směřovat ho někam.

Uměním je právě naslouchat, porozumět a do druhého se vcítit.

Troufám si tvrdit, že Monika je opravdu profesionálka. Takhle trpělivý přístup plný porozumění jsem nezažila v žádném předchozím kurzu, který jsem v rámci své profese absolvovala. Předtím bych nikdy neřekla, že je někdo schopen navést mě na cestu odpovědí na všechny moje otázky, které jsem v podstatě nebyla schopna ani sama pojmenovat.

Díky Monice jsem byla schopna identifikovat problémy, se kterými se setkávám. A to nejen na pracovišti v rámci vztahů s klienty, ale i ve vztahu k mým kolegům a ve svém soukromém životě. Zpětně musím říci, že díky konzultacím a všemu, co jsem se během koučinku naučila, jsem ve své pracovní i osobní sféře hodně zapracovala na vztazích s lidmi a vedlo to ke zlepšení.

Řešení, která jsem si sama navrhla a zvolila za pomoci vedení Moniky, byla při jejich provedení v praxi účinná. Musím říct, že hodně změnila můj pohled na spoustu věcí, vztahů a naučila mě, jak nad věcmi přemýšlet, jak zvážit rozhodnutí a také jakými metodami je možné řešit situace, do kterých se můžu sama dostat a nebudu vědět co s nimi. Tyto metody, které jsem se díky koučinku naučila aplikovat, mě vedly k hlubšímu zamyšlení se nad problémy a dokázaly mi pomoci již v mnoha situacích. Především tehdy, kdy jsem se rozhodovala, co se vlastně děje a jaké stanovisko bych měla zaujmout. Naučené metody jsem mohla aplikovat i při práci s klienty – a v některých případech, přestože nemám kurz koučinku, se mi vyplatily a byly mi velkou nápomocí.

Během koučinku si v podstatě si mimo jiné uvědomíte i skutečnost, že se máte řídit nejen rozumem, ale i srdcem. Z toho totiž vyvěrá spoustu odpovědí na vaše problémy, otázky a situace, které nejste schopni řešit. Najít zlatou střední cestu řešení nebo pojmenovat problémy nikdy není lehké, ale já si troufám říct, že mě koučink nakopl k tomu, abych ke zlaté střední cestě směřovala.

Monika mě vždy velice citlivým přístupem byla schopna navést na cestu, jak mé problémy pojmenovat a ujasnit si, jakým způsobem mohly vzniknout. Co pro mě bylo velice důležité, a také si toho velmi vážím – brala mě takovou, jaká jsem. Nikdy jsem se necítila v jejích očích jako ta špatná, protože mi neustále dávala najevo, že si cení toho, že jsem před ní odkryla kus svého já a kus svých problémů, a že si mě váží! Často mám problém svěřovat se někomu cizímu a říkat mu, jaké problémy mám. Ale Monice jsem dala veškerou svou důvěru a ona mě nezklamala – dokázala mě podpořit a dát mi najevo, že si toho váží. Díky tomu jsem byla schopna otevřít se víc a víc, což také vedlo ke snadnější cestě nalezení a hledání řešení mých problémů, na kterých jsem chtěla pracovat.

Často jsem měla velký problém a trápila se s hodně věcmi, které jsem ani neuměla pojmenovat. A upřímně – stav, kdy víte, že vás něco trápí, ale v podstatě nevíte co, neumíte to pojmenovat, je opravdu teda alespoň pro mě hrozný. Neustále jsem cítila neklid a přemýšlela, co mi vlastně je.

Řekla bych, že Monika umí rychle reagovat na situaci klienta a dokáže rychle odhadnout, co se děje, a kde se problém vyskytuje. Ale kouzlo toho všeho je, že člověka navede na cestu – aby problém poznal, pochopil a uvědomil si ho sám. Aby řekl sám, co se u něj děje, co ho trápí a co má za problém. Protože pokud to člověk sám nenajde, nepochopí, nemůže s tím nic dělat.

Nalezení možností řešení problémů pro mě bylo velice cenné. Monika umí velice pečlivě naslouchat a spolehlivě navést člověka k nalezení toho, co je v případě řešených problémů nebo situací nejdůležitější. Následně umí citlivým a trpělivým postupem člověka nasměrovat k tomu, aby se nad danou věcí zamyslel a nalezl sám možnost řešení dané situace či problému.

Při koučinku jsem si uvědomila tolik věcí, které jsem doposud potlačovala.

Nejen, že jsem byla schopna své problémy pojmenovat, ale zároveň jsem byla vždy schopna sama nalézt možnosti, jak danou situaci řešit. A tohle mě opravdu nakoplo k tomu, abych se nad vším zamyslela a něco pro to udělala.

Monika mě naučila několik postupů pro řešení různých situací. Naučila, jakým způsobem nalézt cestu k porozumění chování druhých, jak se dívat na problémy a jak je možné je řešit. Také jsem si díky ní uvědomila, že všechno má svůj čas.

Neznamená to, že po jednom koučovacím sezení vše vyřešíte, ale to, že se vydáte na cestu, která k tomu řešení směřuje. Nic není zadarmo a na všem se musí pracovat, každé úsilí je po námaze odměněno, což (alespoň u mě) platí i v tomto případě.

Touto cestou bych ráda poděkovala Monice za její laskavý, ochotný a milý přístup, který se málokdy vidí. Jsem vděčná za to, že jsem jí poznala a budu moc ráda, když naše spolupráce bude pokračovat i nadále! 

HankaNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *